[:pl]W konsekwencji coraz większej popularności e-commerce zdobyły popularność 2 schematy zakupów.
Efekt odwróconego ROPO (czyli research offline, purchase online) występuje wtedy, gdy konsument poszukuje informacji i bezpośredniego kontaktu z produktem w sklepie stacjonarnym, aby następnie kupić go w sieci.
Zjawisko to określane jest też jako SOPO (See Offline Purchase Online) lub (zwłaszcza w przypadku odzieży, biżuterii i dodatków) jako showrooming, ponieważ celem wizyty w sklepie stacjonarnym jest wtedy tylko przemierzenie lub zobaczenie na żywo danego produktu.
Główne przyczyny odwróconego ROPO
Modele zakupowe jakimi posługują się konsumenci dynamicznie się zmieniają. Coraz większą liczbę klientów e-commerce można zaliczyć do nabywców bardzo świadomych, nastawionych na konkretny cel zakupowy. Osoby te doskonale wiedzą kiedy i jakim kanałem dany zakup opłaca się najbardziej oraz gdzie szukać na jego temat obiektywnych opinii.
Za najczęstsze przyczyny jego występowania uznać można:
- świadomość różnic cenowych– jeśli klientowi nie spieszy się z danym zakupem
- świadomość promocji i ofert specjalnych– coraz więcej sklepów internetowych przyciąga Klientów wykorzystując zniżki np. dla subskrybentów newslettera
- niedostępność towaru– zakupy w sklepach stacjonarnych nadal pozostają częściej wybieraną formą, często więc zdarza się, iż jakiś produkt został wykupiony, wówczas sklepy internetowe zyskują kolejną szansę na przyciągnięcie uwagi klienta
- potrzeba bezpośredniego kontaktu z produktem– niestety nadal w wielu sklepach internetowych fotografie produktów bywają mylące i np. nie oddają ich rzeczywistego koloru co np. w przypadku odzieży czy butów jest bardzo ważnym czynnikiem zakupowym.
Produkty o największej podatności na efekt odwróconego ROPO:
- kosmetyki/perfumy
- sprzęt RTV/AGD.
Źródło: Raport E-commerce w Polsce, Gemius 2016
[:]