Digital Signage – czym jest?

Digital Signage to nie tylko monitor zlokalizowany w galerii handlowej. Digital Signage to rodzaj systemu, dzięki któremu na umieszczonych w pożądanych lokalizacjach jak np. Witryny Sklepowe, Video Wall’e czy Menu Board’y prezentowane są treści dostosowane do Klientów. Treści czy to autopromocyjne czy reklamowe w instalacjach Digital Signage mają na celu zwrócić uwagę Konsumenta tak, aby On zainteresował się oferowanym produktem/marką, zakupił towar, czy wrócił do sklepu po raz drugi i zakupił go w innym czasie.

Dziś systemy Digital Signage można spotkać praktycznie wszędzie, w galeriach handlowych, markowych sieciach handlowych, restauracjach, środkach transportu (pociągach, autobusach), hotelach czy urzędach, gdzie są odpowiednio dostosowane do odwiedzających dane miejsca osób.

PRZYKŁADY NASZYCH WDROŻEŃ DIGITAL SIGNAGE

1.JURAJSKA

JURAJSKA CZĘSTOCHOWA

W październiku 2018 roku IMS r&d zrealizowała w Galerii Jurajskiej w Częstochowie pionierski projekt ekranu transparentnego LED zawieszonego na windzie panoramicznej.
Ekran ma wymiary 5m x 3m i jest zawieszony na wysokości 2,4m (jego dolna krawędź) od podłogi. Ekran posiada wysoką rozdzielczość diod oraz posiadają wysoką jasność nitów. Ekran świeci bardzo jasno w kierunku rotundy, w której jest winda. Pasażerowie windy panoramicznej widzą ekran jako żaluzję. Nie widzą nawet, czy ekran świeci w danym momencie, czy nie. Nowatorski jest również sposób zainstalowania ekranu – jest on podwieszony na wyciągarkach elektrycznych umożliwiających jego podnoszenie lub opuszczenie. W czasie eventów ekran zjeżdża na dół i stanowi tło scenografii dla sceny budowanej przed windą panoramiczną.

2.BLUECITY

BLUE CITY WARSZAWA

Imponujący ekran LED o wysokości 13,5 m – jeden z najwyższych w Polsce nośników wewnętrznych. Wyświetlacz o wymiarach 13,5 na 3 metry daje niespotykane możliwości prezentacji treści reklamowych i autopromocyjnych. Ekran wykorzystuje specyficzną budowę Blue City, które w swym „sercu” ma rotundę z windą i systemem schodów ruchomych. Prezentowane na nim treści są dobrze widoczne na każdym z 5 poziomów centrum handlowego. Kontent umieszczany na tak niestandardowym nośniku wymaga specjalnego, dedykowanego projektowania, ale efekt końcowy jest prawdziwie „WOW!”. Kształt wyświetlacza znakomicie nadaje się do prezentowania ludzkiej postaci.

SANTANDER

SANTANDER BANK

Prezentowany wyświetlacz LED jest przykładem nieskrępowanego podejścia do Digital Signage. Nośnik nie musi mieć regularnego kształtu. Musi natomiast przyciągać i utrzymywać uwagę widza. Może robić to całkowicie niestandardowym kształtem. W przypadku realizacji w oddziale Banku Santander w Warszawie kształt paneli LED jest nietypowy, przez co odbiór jego jest wyjątkowy. Przygotowując materiał do wyświetlania na takim nośniku należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy istotne elementy przekazu będą dobrze wyeksponowane. Ponieważ taki sposób wyświetlania treści jest niezwykły, komunikat będzie znacznie uważniej odbierany przez oglądających.

Co składa się na system Digital Signage?

Na system Digital Signage składają się oczywiście wielkoformatowe ekrany. Mogą być wykonane w różnych rozmiarach i technologii, między innymi: LCD, AMOLED, e-ink. Niezależnie jednak od technologii ich wykonania czy wielkości, wszystkie posiadają wspólną cechę, którą jest wyświetlana treść – zaplanowana i publikowana przez centralny system zarządzania treścią.

Ekrany należące do systemu Digital Signage (Witryny Sklepowe, Video Walls, Menu Boards i in.) odróżnia bardzo wiele od zwykłych monitorów. Przede wszystkim są one przystosowane do pracy ciągłej, mogą mieć bardzo wysoką jasność, a zarządzanie nimi realizowane jest zdalnie – na odległość.

Kolejnym elementem Digital Signage jest system do zarządzania treścią. System do zarządzania treścią w Digital Signage jest oprogramowaniem, które pozwala na zaplanowanie i dostarczenie treści na monitory. Oprogramowanie to pozwala na zaplanowanie kolejności, czasu, liczby powtórzeń treści, w taki sposób, aby np. była ona odpowiednio dobrana do pory dnia, a także posiadają wiele innych zaawansowanych funkcji, dzięki którym można odpowiednio dobierać i wysyłać treści.

System zarządzania urządzeniami to następny element układanki, jaką jest Digital Signage. Dzięki kontrolowaniu urządzeń na odległość istnieje możliwość, chociażby zmniejszenia ryzyka ich uszkodzenia oraz przyśpiesza reakcję w razie awarii czy uszkodzenia.

System tworzenia treści również należy do systemu jakim jest Digital Signage. W oprogramowaniu tym istnieje możliwość zaprojektowania odpowiedniej treści, wykorzystanie istniejących już grafik oraz multimediów, rozmieszczenie treści na powierzchni jednego ekranu, bądź stworzenie kompozycji składającej się z wielu monitorów.

Ostatnią już składową Digital Signage jest system analizy i raportowania. Pokazuje on informacje o tym jakie treści i w jakich ilościach były prezentowane na monitorach. Oprogramowanie zlicza również interakcje, a dane przydają się do analizowania kampanii.

Digital Signage – w jakim celu stosuje się ten system?

Treści wyświetlane przez system Digital Signage nigdy nie jest przypadkowa. Tak samo jak planuje się różnego rodzaju kampanie reklamowe, tak samo planowane są treści prezentowane na ekranach w ramach systemu Digital Signage. Marketing realizowany w ten sposób świetnie sprawdza się w firmach o dużym zasięgu, a kampania marketingowa może stanowić pewną całość, poprzez synchronizację treści pojawiających się w różnych lokalizacjach.

Emitowany poprzez Digital Signage kontent tworzony jest w oparciu o:

  • Materiały dostarczone przez Partnera i Reklamodawców,
  • Specjalny kontent neutralny autorstwa IMS,
  • Własne oprogramowanie do zarządzania Systemem Digital Signage,
  • Produkcję studia video IMS
  • animacje 2D, 3D, spoty, filmy, plakaty, udźwiękowienie, dubbing

CZY WIESZ, ŻE...

4 na 10 Klientów potwierdza, że poczucie „komunikacji personalnie do mnie” nakłania ich
do zakupu

Elevating the Customer Experience / Walnut Unlimited - January 2019

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

TOMASZ SIERANKOWSKI

Head of Business Development Department