Aromamarketing

Aromamarketing to skuteczny sposób wzmacniania wizerunku marki w miejscu sprzedaży za pomocą indywidualnie dobranych kompozycji zapachowych. Jest to również sztuka wykorzystania zapachu w kampanii marketingowej i dotarcia do emocji Klienta.

Historia aromamarketingu sięga lat 90 ubiegłego wieku. Singapore Airlines był jednym z pierwszych potentatów wykorzystania zmysłu zapachu na szeroką skalę w działaniach marketingowych. Z racji, że odczuwane przez nas zapachy mają bardzo silny związek z bezpośrednim odczuwaniem emocji, właściciele linii lotniczych postanowili wykorzystać to na swoją korzyść w kreowaniu pozytywnego wizerunku marki.

Używali do tego delikatnej woni perfum w aplikowanych przed startem gorących ręcznikach, przez co w całym samolocie dało się poczuć specyficzny zapach. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji woni, osoby podróżujące nie tylko łatwo kojarzyły loty Singapore Airlines, ale też bardzo miło wspominały długi lot.

W Polsce za początek aromamarketingu uważa się użycie zapachu jaśminu w salach kinowych podczas premiery seansu filmu pt. „Jaśmin”, wyreżyserowanego przez Jana Jakuba Kolskiego. Uważa się, że delikatna woń w znacznym stopniu wzmocniła doznania samego filmu, co z pewnością wpłynęło na recenzje i odbiór filmu.

Od tego momentu aromamarketing zaczął przykuwać uwagę nie tylko kin, ale – przede wszystkim – galerii handlowych i luksusowych sklepów detalicznych. Odpowiednia gra zapachem odgrywa niewątpliwie ogromną rolę w tym, jak postrzegamy konkretne miejsce i tym samym sam produkt – nawet jeśli dzieje się to na głębokim poziomie podświadomości.

Odpowiednia proporcja starannie wybranego zapachu jest sprawą priorytetową. Znalezienie złotego środka pomiędzy zbyt agresywną wonią, a zapachem, którego nie jesteśmy w stanie poczuć jest niezwykle trudne. Jest to jednak jeden z najbardziej wysublimowanych (a przy tym skutecznych) instrumentów sprzedaży i zdecydowanie warto po niego sięgnąć.

Aromamarketing – zapach do sklepu

JAK DZIAŁA AROMAMARKETING W MIEJSCU SPRZEDAŻY?

  • buduje przywiązanie klientów do marki poprzez nadanie jej dodatkowego atrybutu sensorycznego
  • tworzy indywidualne logo zapachowe marki
  • aromatyzacja pomieszczeń utrwala wizerunek marki (Pamięć węchowa to jeden z fenomenów ludzkiego organizmu. Wiadomo o niej, że nie zmienia się przez całe życie, dlatego potrafimy przypomnieć sobie zapach letniego wieczoru sprzed lat lub cudowną woń ulubionego w dzieciństwie  ciasta.)
  • zapach do sklepu tworzy przyjemną atmosferę zakupów i kreuje nową jakość w tym obszarze

 

FAKTY
25
Co czwarta badana osoba odniosła zdecydowanie lepsze wrażenia z wizyty w punkcie usługowym, w którym zastosowano aromamarketing IMS
Millward Brown 2016

Marketing Zapachowy jest istotnym elementem wspomagającym nowoczesne strategie marketingowe. Zapachu nie można zignorować, jest odbierany niezależnie od naszej woli. Ma bardzo silny wpływ na samopoczucie, nastrój i emocje.

Aromatyzacja pomieszczeń pozwala wpływać na decyzje Klientów dotyczące zakupu towaru oraz sprawia, że Klient dłużej pozostaje w miejscu sprzedaży, a co więcej, ma ochotę do niego wrócić. Zapach do sklepu wpływa na kształtowanie pozytywnej atmosfery i wizerunku miejsca, poprawia samopoczucie,  zarówno Klientów, jak i pracowników, zwiększając tym samym efektywność pracy.

Każdego dnia stykamy się z zapachem, który ma znaczący wpływ na nasze zachowanie. Ignorancją byłoby zatem bagatelizować zapach w swoich planach marketingowych. Pomagamy naszym Klientom zaprojektować klimat w miejscu sprzedaży, zredukować nieprzyjemne zapachy, stworzyć logo zapachowe oraz pomnożyć zyski.

 

Zapraszamy do kontaktu z IMS – zaprojektujemy odpowiedni zapach do sklepu.

Skontaktuj się z nami

Patryk Wierniuk
Head of Business Development Department
FAKTY
25
Co czwarta badana osoba odniosła zdecydowanie lepsze wrażenia z wizyty w punkcie usługowym, w którym zastosowano aromamarketing IMS
Millward Brown 2016

Facebook