Czat inwestorski – Ekspansja Grupy IMS w segmencie ekonomicznym marketingu sensorycznego

ZAPIS CZATU INWESTORSKIEGO

Moderator: Zapraszamy na czat inwestorski z Zarządem spółki IMS. Czat odbędzie się w środę 17 października, godz. 11:00. Temat czatu: Ekspansja Grupy IMS w segmencie ekonomicznym marketingu sensorycznego
Moderator: Witamy serdecznie na kolejnym spotkaniu z IMS 🙂
Hm?: Co to znaczy segment ekonomiczny marketingu sensorycznego?
Zarząd IMS SA: Segment ekonomiczny mówiąc ogolnym obrazkiem to segment, który charakteryzuje sie nieco niższą (ale wciąż zadowalajaca) jakoscia w porownaniu do dotychczasowej oferty premium IMS, a przez to niższą ceną
Weck: Czy przejęcie APR za 4 mln zł może spowodować obniżenie potencjalnej dywidendy za 2018 rok?
Zarząd IMS SA: Nie. Podtrzymujemy naszą polityke dywidendowa czyli wyplacanie co najmniej 60% skonsolidowanego zysku za dany rok
pstaniszewski: Czy 3.000 punktów które osiada APR będzie stanowiło o Was segment ekonomiczny? Jakby można przybliżyć podstawowe różnice miedzy segmentem ekonomicznym a „VIP”  w waszej ofercie abonamentowej. Co ma skłonić klienta, żeby płacić więcej za droższy pakiet –jakie tutaj są dla niego wartości dodane? I czy nie boicie się jednak pewnej kanibalizacja i przejścia części obecnych Waszych klientów do tańszej oferty?
Zarząd IMS SA: Nie, nie boimy sie kanibalizacji przychodow. Jest cala masa cech, ktore odrozniają usluge premium od ekonomicznej. Usluge ekonomiczną zaczelismy wprowadzać we wlasnym zakresie od poczatku 2018 roku i nie zaobserwowalismy takiego zjawiska jak kanibalizacja przychodow
Hieronim: Ile lokalizacji zagranicznych obsługuje przejmowane APR?
Zarząd IMS SA: kilkaset
TakiPan: Czy wciąż rozglądają się Państwo za kolejnymi akwizycjami? Kiedy można oczekiwać kolejnej?
Zarząd IMS SA: Tak, rozgladamy się i prowadzimy rozmowy. Poinformujemy jak tylko pojawią sie konkrety, tak jak to zrobilismy w przypadku APR
pstaniszewski: Czy dobrze rozumiem, że maksymalna cena końcowa za spółkę APR to 8,55(3,75+4,8) mln zł? Jaki wyniki osiągnęła spółka za I półrocze 2018? Bo patrząc na wynik 2017 (ZN 389 tys. zł) to cena max. całkiem spora. Oczywiście przy zakładanym zysku 2019/2020 1,6 mln to nawet całkiem atrakcyjna – tylko, że przecież w części ten zysk będzie pochodził z synergii między IMS a APR? Czy to jednak nie jest tak, że być może spora część dopłaty będzie finansowana z tego, że to Wy tak dobrze zarządzać będziecie spółką?
Zarząd IMS SA: Proszę zwrocic uwage na calosc rozliczenia z APR. Kluczowe jest to, że zaplata powinna sie wahać miedzy 5 a 8 krotnoscia zysku netto (a wiec atrakcyjnie z punktu widzenia IMS). Mozliwa jest zarowno doplata dla dotychczasowych udzialowcow APR jak i zwrot przez nich czesci gotówki. Jesli chodzi o zaplate za synergie to prosze zwrocic uwagę na wylaczenie zawarte w term sheet i umowie inwestycyjnej – w zasadzie prawie caly zysk, za jaki mamy zaplacic we wrzesniu 2020 roku ma pochodzic z tego, co samodzielnie wypracuje APR, zgodnie z deklaracjami bylych udzialowcow tej spółki.
pstaniszewski: APR miał 2,3 mln zł sprzedaży i 3 tys. punktów to wychodzi jakieś 65 zł miesięcznie za punkt – pewno jeszcze mniej bo jak rozumiem nie tylko miał przychody abonamentowe? Jak to się wpisuje w Waszą politykę cenową i czy nie będzie tutaj problemów i zgrzytów? Czy nie obawiacie się utraty klientów przez APR po przejęciu – nie ma takiego istotnego ryzyka? Czy będzie raportować w raportach okresowych ilość punktów APR w kolejnych kwartałach?
Zarząd IMS SA: Prawie calosc przychodow APR to abonamenty. Nie bedzie tutaj problemow i zgrzytow, bo usluga ekonomiczna swiadczona przez APR to zupelnie inna usluga niż usluga premium IMS. Co kwartal bedziemy podawac calkowita ilosc lokalizacji, tak jak do tej pory. Zastanowimy się, czy nie bedziemy z tego wydzielac lokalizacje premium i lokalizacje ekonomiczne.
pstaniszewski: Przejęcie APR będzie ze środków własnych czy wykorzystacie możliwość emisja akcji, która została niedawno uchwalona?
Zarząd IMS SA: Przejecie APR, tak jak podalismy w komunikacie, w calosci sfinansowane zostanie gotówką
akcjonariusz: Dlaczego Opera TFI złożyła pozew zaskarżając uchwałę o emisji akcji?
Zarząd IMS SA: Nie rozumiemy tej decyzji. Podobna uchwala byla w przeszlosci podejmowana przez walne 2 lub 3 krotnie i nigdy Opera ani zaden inny akcjonariusz nie mial co do niej zadnych obiekcji
Chwilowo: Skoro Opera TFI złożyła pozew zaskarżając uchwałę o emisji akcji, to czy mogą Państwo dokonać teraz takiej emisji, czy emisja jest zablokowana do momentu rozstrzygnięcia sprawy?
Zarząd IMS SA: Proszę zwrocic uwage – wyraznie to zaznaczylismy w komunikacie gieldowym – ze Opera zaskarzyla jedynie mozliwosc zwiekszenia emisji z 3,3 do 5 mln akcji (a wiec zaskarzyla kwestie dotyczące 1,7 mln akcji). Ponadto, sąd nie uwzględnil wniosku Opery o zabezpiecznie dot. zablokowania mozliwosci emisji tych 1,7 mln akcji przez Spolke i zarejestrował zmiany w statucie. W swietle prawa Spółka moze korzystac z tego uprawnienia do emisji 5 mln akcji. Tym niemniej nie mamy zamiaru teraz z tego korzystac, poniewaz jak wiadomo są to akcje przeznaczone wylacznie na przejęcia, a poki co nie mamy zadnych konkretow w tym temacie.
Prezenter: Co z uchwalonym programem emisji do 5 mln akcji, który został zakwestionowany przez Opera TFI? Na jakim etapie jest ta sprawa?
Zarząd IMS SA: Tak jak pisalismy wczesniej – Opera zlozyla pozew w kwestii 1,7 mln akcji a nie 5 mln akcji. Jezeli Opera nie wycofa pozwu, o racji stron rozstrzygnie sąd. Zarząd nie ma zadnej mozliwosci zmieniania uchwał walnego zgromadzenia
pstaniszewski: No właśnie widzę, że udziałowcy dostaną jeszcze 25% zysków w latach 2021-2024. I tutaj się gubię – jak chcecie to wszystko rozliczyć w księgach i jak zamierzacie obliczyć cenę przejęcia w takim razie. Coś mi się wydaje, że powstanie olbrzymia wartość firmy?
Zarząd IMS SA: MSSF 3 jest tutaj precyzyjny i jasno mowi jak rozliczyc takie rozlozone platnosci. Wysoka wartosc firmy wskazuje na silny potencjał rozwoju i tak wlasnie traktujemy zakup APR.
Prak: Jaki poziom osiąganych marż jest charakterystyczny dla segmentu ekonomicznego marketingu sensorycznego?
Zarząd IMS SA: Są to marze nieco nizsze niz w segmencie premium, ze wzgledu na nizszą wartosc przychodu per lokalizacja. Z drugiej jednak strony, duzo niższe są tez koszty swiadczenia uslugi (koszty urządzenia, ludzi itd.), w zwiazku z tym ta roznica marż nie jest szczegolnie wysoka
pstaniszewski: A w takim razie macie Panowie tutaj szacunek o jakiej kwocie wartości firmy mówimy? Wysoka wartość firmy to również aktywo, którego część inwestorów niespecjalnie lubi i często zdejmuje je sobie z wycen tak dla pewności 
Zarząd IMS SA: Dokladne oblicznia przedstawimy w raporcie rocznym
Maciej Marcin: Jak szacują Państwo potencjał spółki do zdobywania segmentu ekonomicznego marketingu sensorycznego?
Zarząd IMS SA: Ten potencjal jest bardzo wysoki, dodatkowo wzmocniony o APR. Chcemy w przyszlym roku miec ok. 30 osob dedykowanych do sprzedazy uslug ekonomicznych w calej Polsce. Naszym celem jest pozyskiwanie co najmniej 3 tys. lokalizacji (segment ekonomiczny plus premium) rocznie, przy czym szacujemy ze ponad polowa z tego bedzie z segmentu ekonomicznego
pstaniszewski: Jak wygląda kwestia zamkniętych niedziel w trzecim kwartale – czy wasi abonenci wykorzystują ten fakt w negocjacjach niższych stawek?
Zarząd IMS SA: Nie ma takich negocjacji związanych z zamknietymi niedzielami
pstaniszewski: Skoro tytuł chatu brzmi „Ekspansja Grupy IMS w segmencie ekonomicznym marketingu sensorycznego: to może jednak spróbowalibyście Panowie nam mocniej przybliżyć te różnice między segmentem ekonomicznych a premium – część inwestorów tego wybitnie nie czuje dlatego obawia się kanibalizacji. Panowie mówicie, że nie zaobserwowaliście – oczywiście Wam wierzymy. Tym niemniej dla naszej oceny ważne jest aby poznać rzeczywiste różnice między tymi dwoma modelami. Jednak one jakieś są i jak rozumiem było to jeden z powodów zakupu APR?
Zarząd IMS SA: To bedzie dluga odpowiedz 😉 W segmencie premium: 1/ klient dostaje najwyzszej jakosci urzadzenie emitujace dzwiek; 2/ sciezka dzwiekowa jest najwyzszej dostepnej na rynku jakosci 3/ playlista jest scisle dopasowana do profilu biznesowego klienta; 4/ playlisty tworzone są przez zespol najlepszych ekspertow w dziedzinie muzyki; 5/ bardzo czeste aktualizacje playlist; 6/ szybkosc serwisu W segmencie ekonomicznym co do zasady usluga swiadczona jest na nizszej jakosci urządzeniu oraz playlisty nie są szyte na miare pod indywidualne zapotrzebowanie marek, ale trzeba podkreslic, ze wciaz trzyma ta usluga zadowalajacy poziom dla klienta
mmmaslov: Rozmawialiśmy na konferencji WallStreet o pomyśle kwartalnej dywidendy. Biznes IMS-u idealnie się do tego nadaje. Czy myśleliście coś na ten temat?
Zarząd IMS SA: skupiamy sie na rozwoju core biznesu oraz rozwoju poprzez akwizycje – to wg nas najlepsze drogi, aby doprowadzic do najwazniejszego celu, czyli wzrostu wartosci akcji. Dbamy jednak tez o to, aby coroczna dywidenda byla mozliwie jak najwieksza, uwzgledniajac dzialania i wydatki opisane powyzej.
pstaniszewski: Czy po ogłoszeniu otwarcia postępowania sanacyjnego Piotra i Pawła nadal świadczycie dla nich usługi? Jaki będzie odpis na należności w Q3 z tego tytułu?
Zarząd IMS SA: W skali naszej dzialalnosci są to kompletnie nieistotne wartosci
pstaniszewski: Ulubione pytanie analityków w ostatnich 2 latach – czy w spółce lub spółkach zależnych prowadzone są jakieś kontrole podatkowe. Jeśli tak to jaki zakres i za jaki okres? Czy nie ma tutaj ryzyka przykrej niespodzianki?
Zarząd IMS SA: Nie mamy zadnych kontroli. Przez ostatnich kilka lat bylo kilka rutynowych kontroli – jestesmy rzetelną firmą wiec kontrole zakonczyly sie pozytywnie
pstaniszewski: Jak przewidywania jeśli chodzi o segment reklamowy – Q4 jest dla niego kluczowy. Będzie lepiej niż rok temu?
Zarząd IMS SA: Na to liczymy 🙂 Wszystko wskazuje na to, ze 2018 rok bedzie rekordowy w reklamie, znacznie lepszy od (bardzo dobrego) roku 2018
pstaniszewski: 3 podstawowe powody, dla których zdecydowaliście się na przejęcie APR to:… Proszę też o rozwinięcie każdego z powodów 
Zarząd IMS SA: 1/ Przejęcie ponad 3 tys. lokalizacji abonamnetowych; 2/ Mocne wejscie w segment ekonomiczny; 3/ Duzy potencjal wzrostu. i co najmniej kilka innych powodów, jak np. zmotywowany zespol ludzi
pstaniszewski: Czy APR ma również punkty aroma – czy też to jest duża szansa dla Was na poszerzenie tego segmentu w punktach dotychczas przez nich obsługiwanych. Czy jednak ze względu na segment ekonomiczny to nie będzie takie proste?
Zarząd IMS SA: Opisalismy to dokladnie w komunikatach gieldowych – APR mial wylacznie uslugę audio, juz zaczelismy wprowadzac do tej spolki pozostale uslugi z oferty Grupoy IMS
IR: Często wspominał Pan o potencjale rynku wynoszącym 100 tys. lokalizacji. Jak rozkłada się ten potencjał na segment ekonomiczny i premium?
Zarząd IMS SA: Trudno to jednoznacznie oszacować, przy czym zdecydowanie latwiej jest pozyskiwac klienta na tanszą uslugę
Scenk: Jak prezentują się perspektywy na drugą połowę roku jeśli chodzi o działalność i wyniki finansowe?
Zarząd IMS SA: Wszystko idzie zgodnie z planem czyli bardzo dobrze. Jestesmy pewni co do realizacji prognozy. Zachecam do zapoznania sie z raportem za IIIQ, ktory opublikujemy pod koniec listopada
piiAR: Czy mają Państwo zamiar kontynuować proces skupu akcji?
Zarząd IMS SA: Tak
pstaniszewski: EBITDA w celu na rok 2018 16,5 a na 2019 -20 mnln – czy te cele obejmuję konsolidację (w wypadku 2018 pewno tylko Q4) wyników APR?
Zarząd IMS SA: Zalozone prognozy chcemy zrealizowac a przy tym znacznie mocniej zainwestować w zespol sprzedazowy i dzialania marketingowe, aby jak najszybciej zwiekszyc skale przychodow i dojsc do poziomu 30 mln EBITDA
pstaniszewski: Uchwaliliście Państwo program motywacyjny – jaka wartość kosztowo obciąża wyniki kwartalne? Ile mniej więcej osób może skorzystać z tego programu?
Zarząd IMS SA: Skorzystać z progamu mogą wyróżniajacy sie menedżerowie i pracownicy w calej Grupie IMS. Koszt przyznania 1 akcji to ok 50 gr.
WJopek: Ile wynosi wskaźnik churn dla IMS?
Zarząd IMS SA: Policzony za lata 2013 – 2017 dla Grupy IMS wynosi ok. 6%
Fundamentalista: Abonamenty to około połowa przychodów jeśli się nie mylę. Jak można szacować zatem zagrożenie, że druga część klientów nie odnowi zleceń, firma nie pozyska nowych klientów, przez co przychody i zyski mogą mocno spaść?
Zarząd IMS SA: To standardowe ryzyka kazdej firmy. U nas powtarzalnosc jest wysoka, wiec to ryzyko nie jest szczegolnie duze. Mozna jednak odwrocic to pytanie i odpowiedz na nie – ok. polowa przychodow pochodzacych z wieloletnich umow abonamnetowych daje bardzo solidne podstawy i fundamenty biznesu
Manipulator: Co wpłynęło na skokową poprawę marż w IH18?
Zarząd IMS SA: W Grupie IMS zauwazalna jest bardzo pozytywna relacja kosztow zmiennych do stalych – wzrost przychodow na przestrzeni kwartalow pociaga za sobą w zasadzie jedynie wzrost kosztow bezposrednich, stad wzrost marż
Fundamentalista: W jakim tempie mogą Państwo rosnąć organicznie? Jaki jest potencjał do pozyskiwania rocznie nowych klientów bez fuzji i przejęć?
Zarząd IMS SA: Jesli chodzi o lokalizacje abonamentowe – chcemy pozyskiwac co najmniej 3 tys. rocznie. Jesli chodzi o wzrost uslug reklamowych – liczymy na wzrosty w przedziale 10-20% rocznie
Kaczorowski: Czy zakaz handlu w niedzielę wpłynął w istotny sposób na działalność firmy i jej ofertę?
Zarząd IMS SA: Ten temat czesto powraca :). Nie, nie wplynął. Co widac po naszych wynikach i pewnosci co do realizacji prognoz
pstaniszewski: Czy możecie Panowie coś więcej powiedzieć o obecnych akcjonariuszach APR. Płacicie im za spółkę całkiem duże pieniądze i wierzycie w to, że będą się przyczyniać do rozwoju spółki (zresztą po to jak rozumiem model earn-out – ja generalnie takie rozwiązania popieram) – warto by o nich trochę więcej wiedzieć .
Zarząd IMS SA: Mlodzi ludzie (trzydziestokilkuletni), ktorzy zbudowali APR od podstaw i w naszej ocenie są ciagle glodni sukcesu. Wierzymy, że będą wartosciowi dla calej Grupy IMS
Moderator: Czas nam już minął, dziękujemy serdecznie za udział w czacie 🙂

Facebook