Infokiosk – wykorzystanie w praktyce

Infokiosk – skuteczna komunikacja marketingowa

Zastosowanie infokiosku

Infokiosk - IMS

Infokiosk może być wykorzystany przede wszystkim w celach informacyjnych. Jego wykorzystanie, dzięki dotykowemu panelowi jest łatwe i szybkie. Infokioski to urządzenia z dużym wyświetlaczem, dzięki czemu w jednym rzucie są w stanie zaprezentować dużą ilość informacji. Mogą informować o położeniu sklepów w galeriach handlowych, przedstawić najszybszą metodę dotarcia do punktu informacyjnego, przedstawiać listę lokali usługowych, których poszukujemy.

Pełnią także istotną rolę w celach reklamowych. Mogą być wykorzystywane przez marki w różnorodnych celach, np. w celu zbadania satysfakcji konsumentów z wizyty w danym sklepie, czy w całym obiekcie handlowo-usługowym. Mogą służyć jako narzędzie pozwalające na wzięcie udziału w konkursie. Duży, dotykowy panel infokiosków i zoptymalizowane oprogramowanie umożliwia wprowadzenie wielu praktycznych rozwiązań, z których mogą skorzystać różne podmioty. Wiele firm korzysta z nich aby podnieść wydajność obsługi swoich klientów lub sprawdzić ich potrzeby. Infokioski wykorzystywane są między innymi w bankach, w celach szybkiej rejestracji kolejki, lub w szpitalach w celu np. uzyskania przez badanych swoich wyników.

Budowa infokiosku

Wiemy już, że infokioski mają bardzo szerokie zastosowanie i świetnie sprawdzą się zarówno w celu budowy świadomości marki jak i celach czysto informacyjnych. Przejdźmy do budowy infokiosków. Są to urządzenia obsługiwane w pełni dotykowo. Kształtem przypominają dużą tablicę – najczęściej umieszczone są w pozycji pionowej lub w pozycji leżącej – pod nieco nachylonym kątem. Wielkość monitorów jest zróżnicowana, ale najczęściej spotykane się te największe, których przekątna przekracza 40, 50 lub nawet 60 cali, co w przeliczeniu daje ponad 150 centymetrów. Standardowo infokioski wykonane są z bardzo mocnych materiałów, co zapewnia im długą żywotność. Ekran wykonany jest z twardych materiałów, dlatego nie niszczy się pod dużym naciskiem. Szybki procesor zapewnia z kolei wysoką wydajność oraz szybkość działania. Część z infokiosków wyposażona jest dodatkowo w zestaw głośników, które poprawiają wrażenia zmysłowe odbierane przez użytkownika.

Infokiosk jako element budowania marki

Coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem infokiosków, których nadrzędnym celem jest budowanie świadomości marki. Marki korzystają z infokiosków w celu zebrania informacji o swoim nowym produkcie, linii produktów czy marce jako całości. Programują infokioski aby pozwalały klientom na składanie zamówień czy zapisanie się newsletterów, są również sposobem na złożenie reklamacji czy zapisanie się do pakietu lojalnościowego. Niektóre marki wykorzystują infokioski jako prawdziwą encyklopedię, informującą konsumenta o produktach w detalach – przedstawiają np. jego sytuację użycia, wersje kolorystyczne, sposób działania czy opcje, jakie posiada.

Branding infokiosków

Istotnym elementem budowanie marki przy wykorzystaniu infokiosków jest wykorzystanie najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej brandu, w celu poprawy budowy świadomości. W tym celu należy wykorzystać kolory marki, logotyp, najważniejsze hasła oraz inne elementy, z których marka jest znana. Odpowiednie nasycenie infokiosku elementami marki jest niezbędne na przykład podczas konkursów czy oferowania specjalnych zniżek.

Problemy z infokioskami

Do najważniejszych i najczęstszych problemów infokiosków z pewnością można włączyć ich nieprzemyślane funkcjonalności oraz skomplikowane menu, który zamiast przyspieszyć znajdywanie właściwych informacji, utrudnia ten proces i go wydłuża. Kolejnym problemem może być przerywana łączność z internetem, w celu pobrania dynamicznie zmieniających się danych lub problem z wydajnością, który zupełnie odrzuca użytkownika od infokiosku. Istotne zatem jest aby zadbać o perfekcyjne przygotowanie infokiosku pod względem technologicznym, jakościowym i uwzględniającym najwyższe standardy user experience.

Infokiosk a Twoja marka – o co musisz zadbać?

  • Identyfikacja wizualna – postaraj się o to, aby każdy użytkownik wiedział, że infokiosk, z którego korzysta przedstawiał Twoją markę i jej dzieła
  • Szybkość działania – infokiosk musi być szybki i intuicyjny
  • Perfekcyjne menu – nie wolno pozwolić na to, aby użytkownik infokiosku mógł się zagubić w źle skonstruowanym interfejsie, wszystkie opcje powinny być wyraźnie oznaczone i łatwe w użyciu
  • Innowacyjność – infokiosk wykorzystuje dużą moc komputera i dowolne oprogramowanie, to z kolei pozwala na stworzenie innowacyjnych rozwiązań, w IMS zadbamy o to aby zaproponować kreatywne podejście w tym zakresie
  • Spełnienie potrzeb użytkownika – wykorzystywanie infokiosku musi mieć jakiś cel, zadbaj zatem o to, aby było to urządzenie dopełniające komunikację z klientami marki

Skontaktuj się z nami

Arkadiusz Świderski

Infokiosk - Arkadiusz Świderski

 

Najnowsze wpisy

Facebook