Pop up store

Pop-up store to lokale, które są rozstawiane w danym miejscu na krótki okres czasu – zwykle od 1 dnia do 3 miesięcy.

Pop-up store lokalizuje się w miejscach o naturalnie dużym natężeniu ruchu, np. w galeriach handlowych, przy ruchliwych ulicach, a latem przy plażach. Wysokim zainteresowaniem cieszą się pop-up store, które są zorganizowane przy okazji wydarzeń takich jak festiwale, targi branżowe czy obchody dnia miasta.

W Polsce pop-up store można określić jako zjawisko z ogromnym potencjałem sprzedażowym.

Historia pop-up store

Fenomen zjawiska krótkoterminowych punktów sprzedażowych rozpoczął się pod koniec ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W 1997 w Los Angeles powstała pierwsza inicjatywa, która dzisiaj uznawana jest za pierwszy pop-up store na świecie. Pierwszy pop-up store stworzyli Jed Wexler oraz Patrick Courrielche. Pop-up store założony w Los Angeles został nazwany The Ritual Fashion and Music Expo i sprzedawano w nim niszowe ubrania kalifornijskich marek.

Oprócz nietypowej formy sprzedaży (stoisko stało zaledwie jeden dzień), zauważono ogromny potencjał całego przedsięwzięcia – okazało się bowiem, że towarzysząca całemu wydarzeniu muzyka i mniej formalny charakter relacji klient-sprzedawca przełożyły się na ogromne zyski ze sprzedaży. Odnotowano jednak wzrosty nie tylko w tym jednym konkretnym dniu – zmiany postrzegania marki i zainteresowanie konkretnymi produktami okazały się długoterminowe i bardzo szybko marketingowi giganci zorientowali się jak ważnym aspektem kampanii sprzedażowej może być odpowiednio zorganizowany i przeprowadzony pop-up store. Projektem pop-up store The Ritual Fashion and Music Expo zainteresowały się między innymi takie marki jak Motorola, Levi Strauss oraz AT&T.

Innym ciekawym projektem pop-up store był pomysł amerykańskiego dyskontu Target. W 2002 roku, w listopadzie firma wynajęła 220 metrowy jacht, który przebywał przez dwa tygodnie na rzece Hudson. Oczywiście listopad nie był przypadkowym miesiącem, gdyż właśnie wtedy w Ameryce są największe wyprzedaże, czyli Black Friday.

Oryginalny pomysł na pop-up store zrealizowała marka Fourt Element Adventures, specjalizująca się w sprzedaży sprzętu do nurkowania. Swój sklep otworzyła 6 metrów pod powierzchnią wody i był to pierwszy podwodny sklep na świecie.

Idea pop-up store

Pole do popisu dla sprzedawców przy realizacji projektów pop-up store jest ogromne – wybór miejsca i formy sprzedaży jest ograniczone jedynie naszą własną wyobraźnią i wizją. Stwarza to pole do manewru w stronę unikalnych rozwiązań, dzięki którym każde stoisko pup-up będzie miało swój własny, niepowtarzalny charakter. Ponadto charakter pop-up store umożliwia także zastosowanie innych instrumentów marketingowych, z których możemy nie mieć możliwości skorzystania na co dzień. Mowa tutaj o zorganizowaniu zupełnie odrębnego eventu, w skład którego mogą wejść na przykład znane postaci reklamujące daną markę, pokazy i prezentacje i wiele, wiele więcej.

Liczby a pop-up store

Wydawałoby się, że takie pomysły jak pop-up store zarezerwowane są tylko dla dużych marek, które posiadają ogromne środki oraz fantazję. Nie jest to jednak prawdą, gdyż każdy może spróbować swojej przygody ze sprzedażą pop-up store. W Wielkiej Brytanii rynek pop-up store rośnie z tempem 12,3 % i warty jest 2,3 mld funtów. Samych sklepów typu pop-up store jest około 10 tysięcy.

Do elementów wyróżniających pop-up store zaliczamy:

  • krótki termin rozstawienia – od 1 dnia do 3 miesięcy,
  • atrakcyjna lokalizacja – miejsca charakteryzujące się dużym natężeniem ruchu: ruchliwe ulice, galerie handlowe itp.,
  • niższe ceny – sprzedaż w promocyjnych cenach,
  • zwiększenie promocji marki – w tym również możliwość promocji poprzez pop up store nowych produktów.

FAKTY
87
badanych twierdzi, że po evencie IMS kupiło produkt danej marki
Event Marketing Institute, Mosaic Event Track 2015

Pop up store - Zalando

Zalety pop-up store

Podstawową korzyścią pop up store jest możliwość podniesienia świadomości marki w atrakcyjnym miejscu. Potencjalni klienci mają możliwość bliskiego poznania produktów oraz bezpośredniego zakupu towarów. Dla sprzedawców pop-up store mogą przynieść oszczędność w porównaniu z prowadzeniem tradycyjnego sklepu stacjonarnego oraz możliwość promocji nowych lub sezonowych usług i produktów. Dzięki pop-up store dużo łatwiej jest wejść na nowy rynek, bądź wprowadzić nowy produkt, nie będąc przy tym przywiązanym do jednej lokalizacji.

Pop-up store w Polsce

Marka H&M – to ona stworzyła pierwszy pop-up store na polskim rynku. Lokalizacją była knajpa Miasto Cypel na lewym brzegu Wisły, sklep istniał przez 3 tygodnie, podczas wakacji, tuż obok znajdowały się tarasy z leżakami nad Wisłą, klub, sklepy, a codziennie grał inny DJ. Dodatkowo projektowi towarzyszyła akcja charytatywna, za każdą płatność kartą, H&M przekazywało 5% od transakcji organizacji UNICEF.

Pop-up store zrealizowaliśmy również osobiście dla marki Zalando, czyli jednego z największych sklepów internetowych z obuwiem i modą w Europie. Zalando Pop-up Store powstał w 2014 roku w Złotych Tarasach w Warszawie i towarzyszyło mu rozdanie nagród Zalando Blogger Awards. Zalando Pop-up Store oprócz typowych elementów oferował porady profesjonalnych stylistów, makijażystów, porady na temat bezpieczeństwa kupowania w sieci oraz warsztaty zrób to sam. Pop-up store marki Zalando funkcjonował zgodnie z ideą jedynie 4 dni.

Pop-up store z IMS – zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami

Aneta Paczkowska
FAKTY
87
badanych twierdzi, że po evencie IMS kupiło produkt danej marki
Event Marketing Institute, Mosaic Event Track 2015

Facebook